Prefectii din trecut

14 februarie 1859 – TEODOR BRATIANU
9 mai 1859 – ENACHE DUMITRESCU
9 septembrie 1859 – P. ORBESCU
7 iunie 1860 – ALECU PETRESCU
18 august – 1860 – Capitan MATEESCU
9 februarie 1861 – DANIIL CHIRITESCU
1 iunie 1861 – N. VIISOREANU
20 iulie 1861 – DANIIL CHIRITESCU
3 iulie 1862 – VASILE HIOTU
17 septembrie 1862 – TOMA FURDUESCU
11 martie 1863 – C COTESCU
3 iulie 1863 – N. GOROVEI

Dupa aparitia Legii pentru înfiintarea consiliilor judetene, din 2 aprilie 1864:

18 iulie 1864 – CONSTANTIN VARZARU
3 septembrie 1865 – DANIIL CHIRITESCU
29 septembrie 1866 – I VACARESCU
1 ianuarie 1867 – P SEVESCU
Mai 1867 – PANTAZI GHICA
Iulie 1867 – N VIISOREANU
14 mai 1868 – M SLAVESCU
2 octombrie 1868 – AL COSTINESCU
26 februarie 1869 – A.T ZISU
14 ianuarie 1870 – I P OLANESCU
27 decembrie 1870 – ANT. GUGIU
24 martie 1871 – M VASILESCU
22 iunie 1874 – DANIIL CHIRITESCU
4 mai 1876 – C. RACOVITA
15 iulie 1876 – Ap D. ARICESCU
19 august 1876 – M. POENARU BORDEA
21 septembrie 1876 – C. RACOVITA
7 februarie 1879 – M.N NEGULESCU
24 martie 1881 – PAUL STATESCU
30 iunie 1881 – Col A. BUDISTEANU
13 ianuarie 1883 – G. BOIANU
21 octombrie 1883 – SCARLAT TRASNEA
6 februarie 1885 – G. MICESU – provizoriu , directorul Prefecturii
16 februarie 1885 – MIHAIL NEGULESCU
11 decembrie 1886 – MATEI PETRESCU – provizoriu, Sef div. administrative din Ministerul de Interne)
22 aprilie 1887 – AL CHIRCULESCU
12 aprilie 1888 – DANIIL CHIRITESCU
17 septembrie 1888 – GH HAGIESCU
10 august 1889 – D. VERA
8 octombrie 1891 – NICU MANU
26 februarie 1891 – I. COMANESCU
16 decembrie 1891 – NICU MANU
7 octombrie 1895 – HARALAMB FUNDATEANU
6 noiembrie 1895 – Gr GIANI – provizoriu – inspector general administrativ
16 decembrie 1895 – M. MANOLESCU
12 aprilie 1899 – ION COMANEANU
10 august 1907 – N. BRÂNZAU
29 decembrie 1910 – N.D.POPESCU –magistrat
17 octombrie 1912 – ION P. COMANEANU
8 iunie 1913 – CATON LECA
22 iunie 1913 – VICTOR BILCIURESCU
9 decembrie 1913 – M CAPRESCU
5 ianuarie 1914 – NICOLAE BRÂNZAU
5 aprilie 1917 – N.L. KOSTACHI
1 decembrie 1917 – N. KERCEA
21 aprilie 1918 – N.D.POPESCU
27 octombrie 1918 – GRIGORE TEODORESCU
5 decembrie 1918 – N. BRÂNZAU
25 februarie 1919 – HONORIU BANESCU
6 octombrie 1919 – GH. CARAPANCEA
30 decembrie 1919 – P. PETRESCU
15 martie 1920 – DIMITRIE DIMA
21 decembrie 1921 – PURICESCU GRIGORE
23 ianuarie 1922 – HONORIIU BADESCU
31 martie 1926 – col. GH IORDACHESCU
22 iulie 1926 – RADULESCU OVIDIU
5 iunie 1927 – MIHAIL PAUNESCU
22 iunie 1927 – IOANICESCU NICOLAE
11 noiembrie 1928 – ARMAND CALINESCU
30 iulie 1929 – NICOLAE RÎZNOVEANU
23 noiembrie 1929 – MIHAIL PRIBOIANU
25 iunie 1930 – ION RADULESCU
24 aprilie 1931 – LEONIDA GATOVSCHI
8 iunie 1932 – ION RADULESCU
15 noiembrie 1933 – ION D GHINESCU
28 noiembrie 1937 – SPIRIDON EMANOIL
10 februarie 1938 – col CAMENITA PETRE
30 mai 1940 – SPIRIDON EMANOIL
10 iulie 1940 – col. BEREA ALEXANDRU
20 septembrie 1940 – GEORGESCU MIHAIL
28 ianuarie 1941 – col. ZARNESCU C. IOAN
30 ianuarie 1941 – col. CERCHEZ TRAIAN
15 noiembrie 1941 – POPESCU CONTANTIN
20 noiembrie 1943 – POPESCU CONTANTIN
28 februarie 1944 – lt.col.rez. PORUTIU EMIL
6 octombrie 1944 – lt.col. GUMA NICOLAE
21 noiembrie 1944 – av. SIMIONESCU TEODOR
27 februarie 1945 – col. GUMA NICOLAE
19 martie 1945 – av. SIMIONESCU TEODOR
1945 – I.R CÎRSTOCEA
11 aprilie 1945 – av. CHIRIAC CONSTANTIN
30 decembrie 1946 – CONSTANTIN NICOLAE – subprefect delegat
1 ianuarie 1947 – 1949 – CONSTANTIN NICOLAE

Dupa anul 1949 institutia prefectului a fost desfiintata, aceasta fiind repusa în locul si rolul ce i se cuvin dupa decembrie 1989.

Ianuarie 1990 – Iulie 1990 – OLTEANU NICOLAE
Iulie 1990 – 22.12.1992 – CÎRSTOIU ION
29.12.1992 – 30 aprilie 1995 – NITU VASILE
2 mai 1995 – 24.11.1996 – NICOLESCU CONSTANTIN
24.11.1996 – 18.11.1999 – TEODORESCU AUREL
18.11.1999 – 7.12.2000 – TOADER MARIN
11.01.2001 – 01.11.2004 – TAMAGA CONSTANTIN
01.11.2004 – 07.01.2005 – TEODORESCU CATALIN FLORIN
07.01.2005 – 01.08.2007 – CÎRSTOIU ION
01.08.2007 – 25.02.2009 – POPA ION
26.02.2009 – 01.10.2009 – PROCA Marcel
01.10.2009 – 18.04.2012 – Davidescu Gheorghe
19.04.2012 – 11.05.2012- Ciprian Berevoianu
11.05.2012- 13.03.2014- Cristian Soare
27.03.2014- 18.02.2016- Mihail Adrian Oprescu
18.02.2016- 27.03.2017- Cristian SOARE
27.03.2017 – Prezent -Emilian Dragnea

Comentariile nu sunt permise.